2024.07.31
Fitos Dezső és Kocsis Enikő alkotópárosának munkássága meghatározó, példaértékű és útmutató a Kárpát medencei táncéletben.
Nem csupán a magyarországi amatőr és hivatásos együttesek állandó alkotói, táncmesterei, de táboraikkal, kurzusaikkal a határon túli magyar amatőr csoportok és professzionális társulatok életében is évtizedek óta jelentős szerepet játszanak. A Kárpát-medence kulturális sokszínűsége, annak kimeríthetetlen folklórkincse, változatos és színes világa inspirálja őket.
Előadásaik minden esetben az autentikus gyűjtésekre, tánc- és zenei anyagra épülnek, ugyanakkor a hagyománytisztelet mellett az előadó művészeti társműfajok bevonásával tágítva a határokat bátran kísérleteznek.
A báb-, színház- és cirkuszművészetet, a táncművészet más ágait érzékenyen beépítik a magyar folklórkincsbe, s ezáltal olyan fúziók jönnek létre, amelyekben a néptáncra épülő egyéb alkotóelemek egymást erősítve hoznak létre eredeti műveket. Ezekkel a különleges, az alkotóelemek hitelességét megőrző, végeredményben egyedi alkotásokkal olyan közönségréteget is elérnek és a néptánc számára elhivatottá tesznek, amelyek számára a magyar folklór korábban ismeretlen volt.
A Társulat tagjai fiatal, kivételes táncos egyéniségek. Elhivatottságukat és tehetségüket a legrangosabb hazai szakmai díjak igazolják. A táncosok között megtalálhatók Aranysarkantyús és Aranygyöngyös szólisták, a Fülöp Viktor táncművészeti ösztöndíj és a Junior Prima díj nyertesei is. A társulat több generációnyi művészt kinevelt, amelyek tagjai ma már a magyar néptáncélet meghatározó egyéniségei és a hivatásos együttesek szólótáncosai, neves hazai és határon túli amatőr együttesek vezetői.
A 43. Sárvári Nemzetközi Folklórnapokon A Falu című darabjukat mutatják be. Az előadás alapötlete, akárcsak gyökereink, a mélybe nyúlnak. A falu zárt, hagyományőrző közössége szövetkezett a természettel, melyhez elszakíthatatlan kötelékek láncolták. Itt ideje volt az éneknek, a táncnak, a születésnek és a meghalásnak…
Óriás-gyermekek apáik, nagyapáik válláról szemlélték a világot. Mi is ezt a régről jövő tudást szeretnénk közvetíteni az ő segítségükkel, táncban, muzsikában megmutatva. Hiszünk a néptánc kortárs megmutatkozásában, abban, hogy a néptánc erejével, természetességével megszólítja a ma emberét, alkalmas az érzelmek legszélesebb skáláját megmutatni, színházat varázsolni.
Rendező-koreográfus:
Kocsis Enikő Harangozó Gyula-díjas és Fitos Dezső Népművészet Ifjú Mestere és Harangozó Gyula-díjas, Érdemes Művész
Belépőjegy: 1.000,- Ft
Egy megosztással munkánkat is segíti. Köszönjük!